Arduino Programlama,ardunio led yakmak,arduino led blink -1

arduino_led_blink
arduino_led_blink

Merhaba,

Bu yazımda arduino’dan  devre üzerinden led yakma örneğiyle bahsedeceğim. Yazıyı iki bölümden olacak şekilde bölerek sunacağım.

Arduino ile kartları programlayarak devre üzerinde işlemler yapmamızı sağlayan yazılım ve donanımı bir araya getiren programlama aracıdır diye tanımlayabiliriz. Temelde mikrodenetleyiciiye sahip ve Arduino.cc tarafından geliştirilen açık kaynaklı kartla birlikte breadboard  ve 5V  ile çalışan devre elemanlarını barındırır.

Bol bol jumper, direnç ve ledle işlem yaptığımız bir çalışma alanını barındırıyor arduino projeleri. Bu yazımda kısa devre elemanlarından bahsedip ,basit bir şekilde led yakıp söndürerek ,yazımızın sonunda video ile bitiriyor olacağız.

Bazı direnç türleri bantlarına göre;

led_direnc

https://maker.robotistan.com/temel-elektronik-dersleri1/ ya da dilerseniz elinizdeki direncin değerini hesaplamak isterseniz. http://ekinoks.cu.edu.tr/direnc/ adresinden de faydalanabilirsiniz.Kablolar (jumperlear) Dişi-dişi Erkek-erkek (Jumper) Dişi-erkek diye üç çeşidi bulunur.Bunlar kendi içlerinde kullanım amaçlarına göre değişkenlik gösterebilir. Gelelim arduino ile led yakmaya.Öncelikle arduino ile ilgili detaylı bilgiye burdan ulaşabilirsiniz. https://maker.robotistan.com/kategori/arduino/arduino-programlama/Birçok yerden temin edebileceğiniz ardunio envanterlerine karşın ben robotistan adresinden https://www.robotistan.com/arduino-baslangic-seti  tarzında bir set temin ettim. Jumperlar, bredboard ve ledler.Direnç 330 ohm luğu alıyoruz,(Turuncu turuncu kahverengi) Breadboardlar küçükten büyüğe aynı işleve sahiptirler. Dikey sütunlar kısa devre yaparlar. Yataylar biribirinden ayrılmış yapıdadır(izoledir). Led; Uzun bacak pozitif(+) kısa bacak negatif(-) temsil eder. https://www.arduino.cc/ adresinden 

arduino programlama

 

Software tabının altından Downloads’u seçelim.

İşletim sistemimizin türünde göre ilgili seçeneğe tıklayalım.

ardunio programlama2

Ardından gelen ekrandan ister bağış yaparak(contribute&Download) veya sadece indir (Just Download) tıklayarak.

ardunio programlama2

Arduino yazılımını(ide) indirelim.(200 mb civarında boyuta sahip)
İndirme işlemi bittikten sonra klasörün içinde  bulunan arduino.exe’yi çalıştırınız.

Sonrasında gelebilecek olan güvenlik uyarı için erişime izin ver diyebiliriz

.ardunio programlama5

 

Ve ardından arduino programlamak için yazacağımız ide açılmış olacaktır.

Sonrasında elinizdeki UNO kartınızla birlikte bir adet led, iki jumper kablonuzu bilgisayar ile boardunuz arasındaki bağlantıyı sağlayacak  kablonuzu hazır ediniz.

 

 

2. kısımda devam edeceğiz görüşmek üzere.

 

Sonraki yazılarda görüşmek üzere.

Oğuz ALTUNTAŞ © 2020

 

 

 

Bunlar da ilgini çekebilir...

error: Oğuz ALTUNTAŞ © 2021