Elektrikli araba deneyimi ,dma toyota corolla

Merhaba bugün için testini gerçekleştirdiğim elektrikli aracı size tanıtacağım ,son yılların  gözdesi Teslanın dışında bir araç için bu yazıyı yazıyor olacağım. Şu kısmı açık ki Teslanın araçlarını gördükten bu yana içten yanmalı motorlu araçların albenisini düştü diyebilirim 🙂 Kısaca Tesla’nın hikayesine de değinelim. Tesla , öncesinde de üretim içinde bulunan paypal sistemininde kurucuları arasında bulunan teknoloji bilimcisinin sahip olduğu bir firmadır. Girişimci son zamanlarda uzay ve elektrikli elektronikli icatların peşinden koşan ardından Tesla gibi üst sınıf elektrikli otomobil üreten firmanın sahibidir.

Tesla nedir, sorusunun cevabını kısaca gaza basıldığında motora gelen kuvvetin, yakıtın yanmasıyla değilde,   yanma işlemi olmadan daha fazla amper ve torku  elektrik enerjisinden elde etmektir diyebiliriz.

Derindere Motorlu Araçlar yürüyen aksam teknolojisini Türkiye’de geliştirip yine Türkiye’de Toyota Corolla kasa ve gövdesine yerleştiriyor. Yani araç dıştan bakıldığında egzoz borusunun eksikliği hariç Toyota Corolla’dan ayırt edilemez ancak %100 elektrikli.  DMA Türkiye’de kıymeti en az bilinen firmaların açık ara başında geliyor.

DMA Corolla kullanıcı deneyimimi aktarayım;

Bu modelde bir dakikalık şarjla 4,5 kilometre mesafe alınabildiğini ve aracın 90 dakika içinde tamamen şarj olabiliyor.

Piyasa değeri ortalama 180 bin tl civarında.

Aracı kadranı 240 km/saat’i barındırıyor.

Eğer çok ekonomik kullanırsanız 350-400 km tek şarj ile yol kat edebiliyor. İstanbul gibi büyük bir şehir için bile bence bu fazlası ile yeterli. Şehirler arası yolculuk düşünenler için ise tabii daha büyük batarya, hızlı şarj opsiyonları çok daha önemli olacaktır.

Araçla ilgili çektiğim bir kaç fotoğrafı da paylaşayım :

Vites bölümü oldukça şık görünüşlü  D ve E (Performans)ileri yön için P (park)ve R(geri) , N(boş) ve kar modu bulunuyor.

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma

 

 

 

 

 

Kaput bölümü : Burada elektrikli motorun bulunduğu bölme ,klasik içten yanmalı motorların bulunduğu lokasyonda.

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma2 .

 

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma5

Şarj bölmesi:

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma7

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma6

Şarj aleti;

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma4

Aracın yandan görünümü;

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma3

Multimedya konsolu: Buradan aracın kullandığı güç ve kalan pil miktarlarını görebiliyorsunuz. Android tabanlı  ve dokunmatik ekran.

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma8

 

Yolda kısa bir videosu;

Araçla ilgili detaylı bilgiye  http://www.dmaoto.com/tr adresinden erişebilirsiniz.

Sağlıcakla.

Oğuz ALTUNTAŞ © 2017

Bunlar da ilgini çekebilir...

error: Oğuz ALTUNTAŞ © 2021