Elektrikli araba deneyimi ,dma toyota corolla

Merhaba bugün için testini gerçekleştirdiğim elektrikli aracı size tanıtacağım ,son yılların  gözdesi Teslanın dışında bir araç için bu yazıyı yazıyor olacağım. Şu kısmı açık ki Tesla’nın araçlarını gördükten bu yana içten yanmalı motorlu araçların albenisini düştü diyebilirim 🙂 Kısaca Teslanın hikayesinede değinelim. Tesla , öncesindede üretim içinde bulunan paypal sistemininde kurucuları arasında bulunan teknoloji bilimcisinin sahip olduğu bir firmadır. Girişimci son zamanlarda uzay ve elektrikli elektronikli icatların peşinden koşan ardından Tesla gibi üst sınıf elektrikli otomobil üreten firmanın sahibidir.

Tesla nedir, sorusunun cevabı gaza basıp motorun  yakıtla birleşip yanıp yada sıkışıp pistonlara gelmesi vs yerine gaz pedalına bastığımızda daha fazla amper, torku hissetmektir diyebiliriz.

Derindere Motorlu Araçlar yürüyen aksam teknolojisini Türkiye’de geliştirip yine Türkiye’de Toyota Corolla kasa ve gövdesine yerleştiriyor. Yani araç dıştan bakıldığında egzoz borusunun eksikliği hariç Toyota Corolla’dan ayırt edilemez ancak %100 elektrikli.1) Bu noktaya daha çok geleceğim ama DMA Türkiye’de kıymeti en az bilinen firmaların açık ara başında geliyor.

DMA Corolla kullanıcı deneyimimi aktarayım,

Bu modelde bir dakikalık şarjla 4,5 kilometre mesafe alınabildiğini ve aracın 90 dakika içinde tamamen şarj olabiliyor.

Piyasa değeri ortalama 180 bin tl civarında.

Aracı kadranı 240 km/saat’i barındırıyor.

Eğer çok ekonomik kullanırsanız 350-400km tek şarj ile yol kat edebiliyor. İstanbul gibi büyük bir şehir için bile bence bu fazlası ile yeterli. Şehirler arası yolculuk düşünenler için ise tabii daha büyük batarya, hızlı şarj opsiyonları çok daha önemli olacaktır.

 

Araçla ilgili çektiğim bir kaç görüntüyüde paylaşayım :

Vites bölümü oldukça şık görünüşlü  D ve E (Performans)ileri yön için P (park)ve R(geri) , N(boş) ve kar modu bulunuyor.oguzaltuntas_elektrikliarac_dma

 

 

 

 

 

 

 

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma2  Kaput bölümü : Burada elektrikli motorun bulunduğu bölme ,klasik içten yanmalı motorların bulunduğu lokasyonda.

 

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma5

Şarj bölmesi:

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma7

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma6

Şarj aleti:

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma4

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma3

Multimedya konsolu: Buradan aracın kullandığı güç ve kalan pil miktarlarını görebiliyorsunuz. Android tabanlı  ve dokunmatik ekran.

oguzaltuntas_elektrikliarac_dma8

 

Video:

Araçla ilgili teknik özellikler;
oguzaltuntas_elektrikli_arac

 

 

yada  http://www.dmaoto.com/tr adresinden alabilirsiniz.

 

Sağlıcakla.

Oğuz ALTUNTAŞ © 2017

Bunlarda ilgini çekebilir !