Message “Veritabanında yapılan değişiklikler başarıyla yazıldı ancak nesne bağlamı güncelleştirilirken bir hata oluştu. ObjectContext tutarsız bir durumda olabilir. İç özel durum iletisi: AcceptChanges devam edemiyor çünkü nesnenin anahtar değerleri ObjectStateManager’daki başka bir nesnenin anahtar değerleri ile çakışıyor. AcceptChanges’i çağırmadan önce anahtar değerlerinin benzersiz olduğundan emin olun.” hatası

Merhaba,

Projenizde entity framework mimarisi kullanıyorsanız ve “Message “Veritabanında yapılan değişiklikler başarıyla yazıldı ancak nesne bağlamı güncelleştirilirken bir hata oluştu. ObjectContext tutarsız bir durumda olabilir. İç özel durum iletisi: AcceptChanges devam edemiyor çünkü nesnenin anahtar değerleri ObjectStateManager’daki başka bir nesnenin anahtar değerleri ile çakışıyor. AcceptChanges’i çağırmadan önce anahtar değerlerinin benzersiz olduğundan emin olun.”

hata

şeklinde bir hata alıyorsanız ilgili classın işlem yapmaya çalıştığı tabloda iki adet primary key bulunuyor demektir. Bu durum genelde tabloda güncelleme yapılıp .edmx kısmına bunun yansımamasından kaynaklanan sorun olabiliyor. Çözüm için projede  .edmx  ‘e gelip sağ tıklayıp “Update Model From Database..” diyerek eşitleme yapıp sorundan kurtulabilirsiniz.

Sağlıcakla .

Oğuz ALTUNTAŞ © 2017

Bunlar da ilgini çekebilir...

error: Oğuz ALTUNTAŞ © 2021