Permütasyon Sorununun Python Dili Kullanılarak Çözülmesi /python permutation example

Merhaba,

Bu yazımızda python diliyle permütasyon (sıralama) sorusunu çözümleyeceğiz. Permütasyon ,n pozitif tamsayı, r doğal sayı ve r ≤n olmak üzere, n elemanlı bir kümenin r elemanlı sıralı r’lilerine o kümenin r’li permütasyonu olarak tanımlayabiliriz.n tane farklı nesnemiz var. bu n tane nesneden r tanesini aynı anda seçiyor ve sıralıyoruz, yani sıralı r’li oluşturuyoruz, işte bu sıralamaya n’in r’li permütasyonu denir. Permütasyonda diziliş önemlidir.

P(n,r) = n!/(n−r)! n adet nesneden r tanesini seçip sıralamanın formülüdür. Konuyu bir örnekle pekiştirelim.

Problem(Girdi) :Oğuz={1,2,3,4,5,6} kümesinin dörtlü permütasyonlarının kaçında 5 veya 6 bulunur ?Çözüm : Öncelikle kümenin toplam eleman sayısının 4’lü permütasyonu bulunur. P(6,4) = 360 Akabinde 6 elemana sahip Oğuz kümesinin dört elemanlı alt kümelerinden 5 ve 6 rakamının bulunmaması durumu ayrıştırılır. P(4,4) = 24 P(6,4) – P(4,4) = 360 – 24

 

Sonuç(Çıktı) : 360-24=336 olmasını bekleriz.

Şimdi bunu python programlama dilinde çözümleyelim.

Python’u google’ın online ve ücretsiz ortamı  coolab’ta yazıp github’a veya bağlı drive ortamınızda saklayabilirsiniz. https://colab.research.google.com/)

 

Yazdığım source code ( kaynak koda ) erişmek için github adresimin içerisinden https://github.com/oguzaltuntas ,  permütasyon konusu için yazdığım proje olan https://github.com/oguzaltuntas/permutasyon adresinden erişebilirsiniz.

Soru ve iletişim için  iletişim  formundan  bana ulaşabilirsiniz.

İlerleyen yazılarda görüşmek üzere.

Oğuz ALTUNTAŞ © 2020

Bunlar da ilgini çekebilir...

error: Oğuz ALTUNTAŞ © 2021